Oprawa z czujnikiem ruchu

Oprawa z czujnikiem ruchu

Źródło: https://alkan.pl/

Czym jest oprawa oświetleniowa LED z czujnikiem ruchu?

Oprawa oświetleniowa LED z czujnikiem ruchu może mieć różną formę, np. kinkietu, reflektora, naświetlacza, plafonu czy nawet słupka ogrodowego. Lampy wyposażone w taką funkcjonalność znajdziesz w ofercie naszej hurtowni elektrycznej Alkan. Oprawy te korzystają z takich samych detektorów, które dawniej stosowane były przede wszystkim w systemach alarmowych do inicjowania sygnałów ostrzegawczych po rozpoznaniu niepożądanej obecności. Obecnie czujniki ruchu są znacznie bardziej zaawansowane, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzają się również w aparaturze oświetleniowej do jej automatycznego uruchamiania.

Możliwości zastosowania

Ze względu na zintegrowany detektor ruchu eksploatacja takiej oprawy oświetleniowej jest bardzo oszczędna. W dużym stopniu wynika to z zastosowania technologii LED, która dodatkowo zapewnia przedłużoną żywotność źródła światła. Oprawy tego typu przyczyniają się jednocześnie do poprawy komfortu, bezpieczeństwa i wygody użytkowników. Modele dysponujące czujnikiem ruchu wykorzystywane są przede wszystkim w miejscach, w których korzystanie z manualnego włącznika światła jest niepraktyczne. Dotyczy to np. ciągów komunikacyjnych, korytarzy, piwnic, balkonów, tarasów czy okolic wjazdów i bram. Oprawy tego typu mogą być bowiem z powodzeniem stosowane w warunkach zewnętrznych, o ile ich posiadają konstrukcję odpowiednią dla takiej eksploatacji. Z tego względu lampy z detekcją ruchu sprawdzają się też na parkingach, placach czy w ogrodzie.

Korzyści i zalety

Oprawy z taką funkcją występują w wielu wariantach stylistycznych i gabarytowych, a większość z nich wyróżnia się dyskretną oraz minimalistyczną estetyką. Strumień świetlny zapewniany przez lampy LED z detekcją ruchu charakteryzuje się kątem padania odpowiednim dla zastosowań, dzięki czemu może być bardzo szeroki – np. w przypadku naświetlaczy. W zależności od rodzaju oprawy takie mogą doświetlać dużą przestrzeń lub jedynie eksponować wybrane obszary. Pod względem konstrukcyjnym nie odbiegają one od modeli pozbawionych funkcji detekcji, dzięki czemu mogą być łatwo podłączone i zamontowane. W przypadku opraw zewnętrznych dużą zaletą jest bezpieczeństwo użytkowania. Wynika to przede wszystkim z wysokiej klasy ochrony, zapewniającej szczelność przed strugami wody, pyleniem czy oddziaływaniem czynników zewnętrznych.