Okna PCV – skąd się wzięła ich popularność?

Okna PCV – skąd się wzięła ich popularność?

Okna PCV to najczęściej montowany rodzaj okien w Polsce. Ich popularność nie wzięła się znikąd. Łączą bowiem w sobie kilka kluczowych elementów: dobre parametry związane m.in. z przewodzeniem ciepła, możliwość wykonywania ich w różnych wariantach, korzystną cenę.

Okna PCV i ich związek z termomodernizacją budynków

Okna PCV należą do tzw. stolarki otworowej. Jak łatwo się domyśleć, określenie to odnosi się do okien i drzwi, czyli elementów służących do uzupełniania otworów w ścianach. W przypadku okien często można się też często spotkać z określeniem „stolarka okienna”. Warto zauważyć, że w jednym i drugim przypadku mamy do czynienia ze słowem odnoszącym się do przedmiotów z drewna (stolarka). Nie jest to przypadek. Przez lata to właśnie ono było podstawowym materiałem, z którego wytwarzano okna. Jednak już kilkadziesiąt lat temu okna PCV zaczęły wypierać okna o drewnianych profilach. W przypadku Polski proces ten na dobre rozpoczął się w latach 90. wraz z termomodernizacją budynków mieszkalnych.

Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie fakt, że okna wykonane z polichlorku winylu okazały się zdecydowanie szczelniejsze niż ich drewniane odpowiedniki przesądził o ich rosnącej popularności. To m.in. tej zmianie zawdzięczamy mniejsze straty ciepła w budynkach.

Dlaczego dziś wybieramy okna PCV?

Obecnie do popularności okien PCV z pewnością przyczynia się też ich cena. Na początku bowiem ich zakup wiązał się z ogromnym wydatkiem. Dziś nadal są to niebagatelne kwoty, jednak śmiało można powiedzieć, że jest to obecnie najtańszy rodzaj stolarki okiennej. Paradoksalnie, okna drewniane, których kiedyś tak chętnie pozbywaliśmy się z mieszkań, dziś są znacznie droższe niż „plastiki”. Ich zwolennicy podkreślają, że w tym przypadku mamy do czynienia z naturalnym materiałem. Na dodatek nowoczesne okna z drewna różnią się zdecydowanie od tych, które część z z nas pamięta z przeszłości. Dziś mogą one mieć te same parametry, co okna PCV. Z tym wiąże się jednak ich wysoka cena.