Mobbing w pracy – jak sobie poradzić?

Mobbing w pracy – jak sobie poradzić?

Mobbing w pracy może przybierać różne formy. Być może twój współpracownik nieustannie kradnie światło reflektorów, a może jesteś ignorowany przez szefa na rzecz kogoś innego. Może jesteś zastraszany w bardziej bezpośredni sposób, na przykład poprzez obelgi i groźby. Niezależnie od tego, co się dzieje, ważne jest, abyś wiedział, co robić, gdy jesteś nękany w pracy.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest ustalenie, czy jest to problem, który można rozwiązać samodzielnie, czy też jest to coś, co wymaga pomocy z zewnątrz. Jeśli jest oczywiste, że mobbing jest tak poważny, że nie ma możliwości poradzenia sobie z nim samemu, to pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest szukanie pomocy. Przełożony lub ktoś z działu kadr powinien być w stanie położyć kres temu zachowaniu i upewnić się, że miejsce pracy jest bezpieczne dla wszystkich.

Jeśli jednak nie jest to wyraźne znęcanie się, a jedynie lekkie dokuczanie tu i ówdzie, to postaraj się poradzić sobie sam. Przede wszystkim pamiętaj, że osoby znęcające się często borykają się z własnymi problemami osobistymi. Mogą nie mieć pozytywnych doświadczeń z autorytetami w przeszłości, co oznacza, że mają tendencję do atakowania osób, które wydają się mieć władzę nad innymi (takich jak szefowie lub przełożeni).

Więcej artykułów na podobne tematy znajdziesz na stronie https://talkword.pl/ .