Leczenie i terapia uzależnień młodzieży – kiedy konieczne?

Leczenie i terapia uzależnień młodzieży – kiedy konieczne?

Osoby uzależnione od treści psychoaktywnych często naruszają granice, jakich nie chcą przekraczać. Dla wielu przychodzi również taki czas, w jakim mają dość. Decyzja o leczeniu jest również decyzją o zakończeniu stosowania toksycznych treści oraz stworzeniu nowych sposobów działania. Takich, jakie pozwolą żyć oraz cieszyć się życiem bez stosowania specyfików niszczących świadomość. Kiedy zatem jest konieczne leczenie uzależnień młodzieży i co musimy wiedzieć na ten temat?

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie to wielkie potrzeba, jakie występuje w efekcie stosowania różnorodnych treści czy powtarzania danych zachowań. Termin tenże przeważnie stosowany jest do preparatów psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze, środki), lecz mnóstwo osób uzależnia się też od danych rzeczy (np. od hazardu). Istotne jest, iż rozwój uzależnienia jest etapami. W pierwszej fazie, treści czy czynności pozwolą się zrelaksować. Z upływem czasu, system uzależnionego przyzwyczaja się, natomiast tenże przestaje panować nad własnym nałogiem. Gdy jest uzależnienie, to wtedy konieczne jest leczenie uzależnień młodzieży.

Ważny pierwszy krok

Pierwszym etapem w kierunku zdrowienia jest wywołanie w osobie uzależnionej motywacji do rozpoczęcia terapii. Nie jest to proste zadanie – niejednokrotnie ciężkie, stopniowe podkreślanie ciągłości picia nie starcza oraz niezbędna jest tzw. „interwencja”. Stanowi ona spotkanie paru osób bliskich uzależnionemu, jakie w stanowczy sposób wykażą mu fakty powiązane z jego chorobą. Istotne jest też powstrzymanie się od pomagania alkoholikowi: nie należy spłacać jego kredytów, usprawiedliwiać jego nieobecności w pracy czy kryć go przed rodziną oraz znajomymi.

Leczenie uzależnień od narkotyków

Pierwszym krokiem leczenia uzależnienia od narkotyków jest usuwanie uzależnienia fizjologicznego. To niewielki, natomiast skomplikowany mechanizm. W tymże momencie osoba uzależniona jest pod kontrolą medyczną oraz nie wchłania treści, jaka spowodowała uzależnienie. Może też przyjmować środki, jakich założeniem jest zwiększenie usuwania narkotyku z systemu.

Na czym polega leczenie stacjonarne?

Terapia stacjonarna polega na leczeniu i, we współzależności od typu uzależnienia, detoksykacji systemu w przychodni odwykowej. Odwyk w ośrodku zamkniętym pozwala całkowitą izolację osób uzależnionych od: alkoholu, narkotyków, środków, dopalaczy, hazardu, laptopa lub pozostałych treści i zapobiega naśladowanie zachowań, jakie stworzyły uzależnienie.