Źródło: https://wetgliwice.pl/
Na czym polega kastracja kota?
Na samym początku należy doprecyzować, na czym tak naprawdę polega kastrowanie kota. Podobnie jak właściciele psów, również i posiadacze kotów niejednokrotnie mylą pojęcia kastracji i sterylizacji lub przypisują im niewłaściwe znaczenie.
Czym różni się kastracja od sterylizacji?
W potocznej mowie przyjęło się przypisywać pojęcie „sterylizacja” płci żeńskiej, a „kastracja” – męskiej. Taki podział nie ma jednak nic wspólnego z faktycznym znaczeniem tych słów.
Kastracja to w rzeczywistości określenie na zabieg polegający na usunięciu organów rozrodczych (jąder u samców, jajników – czasem wraz z macicą – u samic). Sterylizacja natomiast to każde działanie mające na celu uniemożliwienie zwierzęciu rozrodu – a więc poza kastracją, na przykład podwiązanie jajowodów lub nasieniowodów. Nie zmniejsza ono popędu seksualnego ani nie zapobiega cyklom rujowym u samic, tak jak umożliwia to kastracja, zabezpiecza jedynie przed zapłodnieniem i zajściem w ciążę. Alternatywą dla kotek mogą być chemiczne środki antykoncepcyjne.
Jak przygotować kota do kastracji?
Przed kastracją kot powinien przejść szereg badań klinicznych i laboratoryjnych, których garnitur poszerza się w przypadku ras szczególnie predysponowanych do takich chorób jak kardiomiopatia przerostowa lub wielotorbielowatość nerek. Dopiero kiedy lekarz weterynarii stwierdzi jednoznaczny brak przeciwwskazań do operacji, może ona zostać przeprowadzona.
Zwierzę nie powinno spożywać posiłków co najmniej 5-12 godzin przed operacją. Kastracja przeprowadzana jest pod znieczuleniem ogólnym, a kot przed jej rozpoczęciem otrzymuje wenflon, umożliwiający ewentualne podanie leków w czasie zabiegu.