Jak zadbać o schody w domu?

Jak zadbać o schody w domu?

Jeśli masz w domu jakieś schody (szczególnie drewniane), warto o nie zadbać. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać je w dobrym stanie.

  1. Utrzymuj je w czystości za pomocą kurzu i odkurzacza. Nie zapomnij również odkurzyć spodu stopnia.
  2. Możesz umyć schody używając mieszaniny ciepłej wody i octu, 1 część octu do 4 części ciepłej wody zrobi. Jeśli masz dywanowe schody, użyj zwykłej wody zamiast octu.
  3. Użyj oleju cytrynowego lub oliwy z oliwek na stopniach, które mają wykończone powierzchnie drewniane (niewykończone drewno nigdy nie powinno być olejowane). Pomoże to utrzymać kurz i wilgoć oraz zapewni dodatkową ochronę przed zadrapaniami i rysami.
  4. Jeśli schody mają wykładzinę, odkurzaj ją regularnie i upewnij się, że sprawdzasz, czy nie ma luźnych końcówek nici wykładziny, które mogłyby dostać się do stawów między stopniami. Podciągnij wszystkie, które znajdziesz, zanim będą miały szansę wypracować sobie drogę przez szczelinę i utknąć – jeśli tak się stanie, bardzo trudno jest je wydostać!
  5. Jeśli schody nie mają wykładziny bądź chodniczków – koniecznie je załóż w celu ochrony schodów przed zarysowaniami.
  6. Zawsze używaj poręczy kiedy idziesz w górę lub w dół twoich schodów; to jest dla twojego bezpieczeństwa i wiele da spokoju Twojemu umysłowi.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://budowaidom.pl/ .