Jak bezpiecznie jeździć zimą po śliskiej nawierzchni

Jak bezpiecznie jeździć zimą po śliskiej nawierzchni

Gdy robi się chłodniej, a dni stają się krótsze, dojazd do pracy może stać się większym wyzwaniem: śliska nawierzchnia to jedna z plag zimowej jazdy.

 

Kluczem do poruszania się po śliskiej drodze jest zwolnienie. Prędkość, z jaką możesz bezpiecznie przejechać przez skrzyżowanie, zależy od takich czynników, jak nachylenie drogi, czy są tam zaparkowane samochody i jaki rodzaj samochodu prowadzisz. Pomocne może być myślenie o tym w kategoriach zarządzania pędem: gdy opony poruszają się wolniej niż normalnie, tracą zdolność do generowania tarcia o asfalt.

 

Nie należy jednak jechać w ślimaczym tempie – aby zachować kontrolę nad pojazdem, należy jechać co najmniej 20 mil na godzinę. Podczas wykonywania skrętów należy pamiętać, że ciężar ciała przenosi się inaczej przy różnych prędkościach. Jeśli będziesz jechał zbyt wolno, próbując skręcić, możesz stracić przyczepność i wpaść w poślizg w nadjeżdżającym ruchu lub całkowicie zjechać z drogi. Zawsze spodziewaj się niespodziewanego – nawet jeśli jest oblodzona nawierzchnia, inni kierowcy mogą jechać zbyt szybko jak na warunki i nie zareagować wystarczająco szybko, gdy będziesz potrzebował ustąpić. W takich sytuacjach najlepiej unikać agresywnych manewrów, które mogą sprawić, że będziesz bezbronny.

Więcej na beautyride.pl